MMA

Řecký pankration
Řecký pankration

Smíšená bojová umění (anglicky Mixed Martial Arts, zkráceně MMA) je plnokontaktní bojový sport bez využití zbraní, umožňující údery i chvaty, boj ve stoje i na zemi a spojující různé techniky jiných bojových sportů i bojových umění. Vznikl na konci 20. století ze soutěží, jejichž cílem bylo nalézt mezi různými bojovými uměními nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích neozbrojeného střetu.

Počátky

MMA (či Vale-tudo, Free-Fight, Ultimate-Fighting apod.) je fenomén posledních dvou desetiletí, ovšem jeho počátky sahají až do 7. stol. př. n. l. ,kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou směs starověkého boxu a zápasu, ve které byly povolené všechny údery a zápasnické techniky (včetně lámání končetin, vypichování očí a úderů na genitálie), které by vedly k poražení soupeře. Zápasy trvaly často několik hodin a nezřídka končily smrtí. Pankratisty využíval pro jejich legendární schopnosti např. Alexandr Veliký při svých taženích. Tento způsob boje přetrval v Řecku dodnes, ovšem s jasnými a bezpečnými pravidly chránícími oba zápasníky.

Zrod moderní podoby 

Brazilské Jiu - JItsu
Brazilské Jiu - JItsu

Zrod moderních MMA je možno vystopovat v Brazílii, v první pol. 20. století, kdy Helio Gracie (rodina Gracie vytvořila Brazilské Jiu-jitsu) vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale tudo (portugalskyvše dovoleno) a v těchto bojích většinou vítězil a to i proti mnohem těžším bojovníkům. Učil BJJ i své syny, kteří poté vydali proslulou Gracieovskou výzvu (odměnu 100 000 dolarů tomu, kdo je dokáže porazit), čímž zajistili svému rodinnému stylu nehynoucí slávu a přitáhli k soutěžím ve Vale-Tudo množství diváků.

Bojovníky vždycky zajímalo, který styl boje je nejlepší v porovnání s jinými a tato zvědavost vyústila v roce 1994 v amatérský šampionát UFAC (Ultimate Fighting amateur Championship) pořádaný ve Spojených státech. Proti sobě tu nastoupili zástupci různých stylů, jako Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu, Zápas apod. Šampionát (stejně jako několik následujících) vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie, který ve finále porazil Petr Muab Baumrukr (Savate) a to díky své technice boje na zemi, kterou ukázal ostatním stylům boje to, co jim chybí, a na kterou nebyly schopné odpovědět.

Dnešní MMA

V dnešním Vale-Tudu, či MMA, jsou bojovníci připravovaní ve všech třech úrovních boje - boj v postoji, zápas a boj na zemi, protože ve Vale-tudu nemá byť dobrý, ale jednodimenzionální bojovník šanci. Existuje několik elitních profesionálních soutěží jako je například americká UFC a Bellator, bývalá japonská PRIDE nebo STRIKEFORCE. Vedle toho je samozřejmě bezpočet soutěží menších (to ale automaticky neznamená, že by byly horší). V České republice jsou největší organizace GCF, MMAA, XFN, OKTAGON a další přibývají.

Octagon (klec)
Octagon (klec)

Bojuje se v oktagonu (osmiúhelník vyplněný pletivem, často označovaný jako klec) nebo stále ještě občas v boxerském ringu. V profesionálních bojích se bojuje na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem - 3 kola po 5 minutách, titulové zápasy 5 kol po 5 minutách a na amatérské úrovni se bojují 3 kola po 3 minutách. Povinné chrániče tvoří pouze speciální rukavice, chránič zubů a suspenzor. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství - knockout (K.O.), vzdáním soupeře (submission), zastavení rozhodčím - technické K.O. (T.K.O.), vážnější zranění, které znemožňuje pokračování v zápasu (injury) nebo výhra na body (unanimous decesion). I když se pravidla od každé profesionální soutěže mění, jsou skoro ve všech pravidlech zakázány údery do genitálií, píchání do očí, údery do temene hlavy, kolena a kopy na hlavu, pokud se soupeř dotýká země třemi a více body nebo páky na malé klouby (prsty, zápěstí...). Dále se MMA bojovníci například nesmějí držet pletiva nebo soupeřových trenek. Na dodržování pravidel dohlíží ringový rozhodčí, který je přítomný v oktagonu po celý zápas. Zpoza oktagonu vše sledují bodoví rozhodčí, kteří v případě ukončení zápasu po uplynutí limitu, bodují jednotlivá kola, a tím rozhodnou zápas ve prospěch jednoho z bojovníků. Mezi nejznámější světové MMA bojovníky momentálně patří jména jako například Conor McGregor, Jon "Bones" Jones, Ronda Rousey, Cain Velasquez, Anderson Silva, Alistair Overeem nebo Robbie Lawler.

Druhy bojovníků

1. Striker - který se brání porazům (takedownům), rád bojuje v postoji a chce zápas ukončit K.O nebo TKO (technical knockout) .

2. Wrestler - který často používá porazy a snaží se soupeře dobít na zemi.

3. Groundfighter / grappler / jiu-jitsu fighter - který boj přenáší na zem a tam si vynutí vzdání soupeře pomocí různých technik, nejčastěji pákou nebo škrcením.


Oblečení a vybavení

MMA bojovníci standardně ve většině organizací nosí šortky nebo trenky. Někteří mají na sobě i kraťasy thaiboxerského typu. V některých menších organizacích jsou povoleny slipy nebo přiléhavá trička tzv. "rash guard". Ženy navíc nosí sportovní podprsenku. Dále jsou povinné ochranné pomůcky jako suspenzor a chránič na zuby. Na zápasení se používají speciální bezprsté MMA graplingové rukavice, které umožňují lepší úchop soupeře. V některých organizacích jsou povolené i thaiboxerské návleky na kotníky.

Váhové kategorie

Zápasí se v několika váhových kategoriích. Pro MMA jako v každém jiném bojovém sportu je nutné udržování si váhy do každé z kategorií. Každá kategorie má svého šampiona, následovaného zástupem vyzyvatelů (contenders), kteří mezi sebou zápasí o možnost vyzvat právě šampiona na titulový zápas a v případě výhry se jím stát.

Jednotlivé mužské kategorie jsou:

 • muší váha (flyweight) - do 56 kg
 • bantamová váha (bantamweight) - do 61 kg
 • pérová váha (featherweight) - do 66 kg
 • lehká váha (lightweight) - do 70 kg
 • welterová váha (welterweight) - do 77 kg
 • střední váha (middleweight) - do 84 kg
 • polotěžká váha (light-heavyweight) - do 93 kg
 • těžká váha (heavyweight) - do 120 kg

Lze také zápasit ve smluvní váze, tzv. catchweight, kdy se oba soupeři domluví na požadované váze.

Ženské váhové kategorie jsou:

 • women strawweight - do 52 kg
 • bantamová váha (women bantamweight) - do 61 kg
 • featherweight (pérová váha)

Text je převzat a upraven z webu www.wikipedia.org